Вести

Силен интензитет и одлична работна атмосфера на подготовките на РК Алкалоид

-->


​РК Алкалоид работи со полн интензитет за предизвиците што го очекуваат во македонскиот суперлигашки Плејоф. Откако го одработи воведниот дел во Скопје, екипата веќе четири дена се подготвува во спортскиот центар во Стара Пазова.


Тренерот Кирил Лазаров на располагање ги има сите играчи на кои ќе смета на почетокот на сезоната која ќе донесе големи предизвици и дуели со најдобрите македонски екипи во битката за највисоките позиции на суперлигашката табела.

„По зимската пауза, добредојдени ни се овие подготовки. Да бидеме заедно, да тренираме со оглед на тоа дека речиси еден месец не бевме заедно. Овде имаме одлични услови и одлична работна атмосфера и ќе ги искористиме максимално деновите за добро да се подготвиме за вториот дел од полусезоната и предизвиците што ни претстојат“, изјави тренерот Кирил Лазаров.
РК Алкалоид во среда и во четврток ќе одигра два контролни натпревари со вицепрвакот на Хрватска, екипата на Нексе од Нашице. Се договара и трет дуел што би се играл во сабота, по што екипата ќе се врати во Скопје и ќе продолжи да се подготвува во Македонија до почетокот на плејоф шампионатот.