Вести

Тринаесетта победа по ред на РК Алкалоид

-->

РК АЛКАЛОИД – МРК КУМАНОВО 29-12 (14-9)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Виктор Начевски и Даниело Божиновски. Контролор: Драган Начевски
РК АЛКАЛОИД: Ромеро, Галевски, Гарбески 6, Младеновиќ 4, Стојчевиќ, Стојковиќ 1, Ѓоргиев 1, Велковски 1, Омерагиќ 5, Кофилоски 1, М. Митев 1, Д, Митев 3, Савревски 6
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 10 мин.
МРК КУМАНОВО: Димитријевски, Кимевски, Димитров, Стојановски, Даневски 3, Д. Цветковски 1, Бошковски, Тасевски 3, Б. Цветковски, Миладиновски, Богдановски, Илиевски, Симоноски 1, Уча 4, Михајловски
Седмерци: 1/1 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид вечерва го совлада тимот на МРК Куманово и ја запиша својата победа број 13 од исто толку одиграни натпревари во Суперлигата.
На денешната средба тренерот Кирил Лазаров ги одмораше Трајкоски, Серафимов, Маркоски и Џонов, а за првиот тим дебитираше кадетот Максим Гарбески. Тој беше и најефикасниот играч на натпреварот со шест постигнати гола, колку што имаше и Давид Савревски.


Резултатски натпреварот беше решен уште во првата фаза, во која РК Алкалоид поведе со 9-1. На полувреме беше 14-9, а во вториот дел нашиот тим играше одлична одбрана и прими само три гола до крајот на натпреварот.
Конечниот резултат е 29-12, а следниот предизвик на нашиот тим е екипата на Логроњо Ла Риоха во рамките на ЕХФ Европската лига. Таа средба ќе се игра во вторник со почеток од 18:45 часот во салата „Јане Сандански“.