Младина / Младинска екипа – РК Алкалоид 2023/24

Младинска екипа – РК Алкалоид 2023/24

РК Алкалоид оваа сезона 2023/2024 ќе се натпреварува во Младинското првенство на Македонија. Овој шампионат се игра со ракометари од генерацијата 2004 и помлади.
Системот на натпреварување во оваа конкуренција оваа сезона е променет. Во првенството се пријавени 13 екипи. Тие ќе играат во двокружен систем и вкупниот победник ќе биде прогласен за државен младински првак.

Играчи

1. Бобан Поповски 2. Матеј Новаковски 3. Максим Гарбески 4. Матеј Тевдовски 5. Благоја Зафировски 6. Филип Николовски 7. Христијан Гурмешевиќ 8. Петар Илиевски 9. Андреј Секуловски 10. Тодор Пецаноски 11. Марин Крстевски 12. Даријан Ѓокески 13. Ѓорѓи Николовски 14. Виктор Панчевски 15. Тома Серафимовски Борозан 16. Томислав Стаменков 17. Борјан Јосифовски 18. Трајче Костов 19. Андреј Јанев 20. Александар Петковски 21. Иван Галевски 22. Дамјан Митев

Стручен штаб/тренери

Љубомир Савевски

Прв тренер

Резултати

ПЕкипаНПРИДГПГГРБ
1РК Мулти Есенс77002501638721
2РК Голден Арт КЛ776102541757919
3РК Пролет 6286112872305719
4РК Младост 197775022412221915
5РК Алкалоид74032262032312
6РК Еурофарм Пелистер 274032102001012
7ГРК Охрид73132031911210
8РК Прилеп8314261283-2210
9РК Овче Поле8305245252-79
10РК Бутел Скопје7304210220-206
11ГРК Тиквеш 20147106209273-643
12РК Еурофарм Пелистер8107214290-763
13РК Вардар 19618008181289-1080
Ное 6, 2023
РК МЛАДОСТ
RK Prolet
33
31
RK Prolet
РК АЛКАЛОИД
Ное 3, 2023
РК АЛКАЛОИД
RK Prolet
43
30
RK Prolet
ГРК ТИКВЕШ
Окт 15, 2023
РК Е. ПЕЛИСТЕР
RK Prolet
18
40
RK Prolet
РК АЛКАЛОИД
Окт 11, 2023
РК АЛКАЛОИД
RK Prolet
29
38
RK Prolet
РК ПРОЛЕТ 62
Септ 30, 2023
РК ВАРДАР 1961
RK Prolet
20
37
RK Prolet
РК АЛКАЛОИД

Поврзани Новости

Успешен старт на младинските екипи

Викендов почна новата сезона во Младинската лига на Македонија која се игра во изменет систем. Оваа сезона во Младинската лига...

Кадeтите на РК Алкалоид вицешампиони на „Зимскиот куп“

Зимската пауза е завршена. Сите екипи под закрилата на РК Алкалоид се во тренажен процес, а нашиот кадетски тим во...

РК Алкалоид ги промовираше базата, дресот и химната

Денеска, 24.12.2022, на голем настан, заедно со нашите ракометари, пријатели, навивачи и поддржувачи, пред јавноста и пред медиумите го промовиравме...

24.12.2022 Read more

Со вложување во најмладите итаме кон реализација на нашите цели

Особено задоволство ни претставува кога можеме да ги поддржиме нашите најмлади во нивните обиди да живеат и да растат здраво...

01.12.2022 Read more

Градиме иднина. РК Алкалоид ја зголеми базата на играчи во младинските категории

По успешната прва сезона во системот на натпреварување на Ракометната федерација на Македонија, РК Алкалоид продолжи да се усовршува и...

РК Алкалоид е младински шампион на Македонија!

Младинската екипа на РК Алкалоид е новиот државен шампион на Македонија! Нашиот тим учествуваше на Ф4-турнирот што се одржа во...

05/6/2022 Read more