Вести

Нашите пионери во битка за шампионски пехар

-->

РК Алкалоид и оваа сезона ќе ја потврди главната улога што ја игра во развојот на македонскиот младински ракомет.

Со доминантни настапи во текот на првенствата, е изборивме за место односно претставник на завршниот турнир и ќе се бориме за титулата државен првак во сите младински конкуренции.
Пионерите на РК Алкалоид се вториот наш тим кој влегува во директна битка за шампионски пехар, по младинците на РК Мулти Есенс кои теоретски веќе и се нови прваци.


Откако го освоија првото место во групната фаза, викнедов, нашите најмлади играчи, пионерите на РК Алкалоид ќе настапат на завршниот Ф4-турнир во Пионерската лига на Македонија.
Во полуфиналето нашата екипа ја очекува дуел со РК Аеродром од Скопје. Мечот ќе се одигра во недела од 14:15 часот во СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид. Во второто полуфинале ќе се соочат ГРК Охрид и РК Струга (12:15 ч.).
Победниците од двете полуфиналиња ќе се сретнат во финалето, закажано во недела од 19:30 часот, а претходно ќе има и меч за третото место меѓу поразените од 17:45 часот.