Вести

РК Алкалоид победнички се враќа од Струга

РК СТРУГА – РК АЛКАЛОИД   29-44 (14-22)
Сала: „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Душко Камишевски


Струга: Тутенкоски, Маркоски 8, Савески 1, Блажески 3, Лазаревиќ 2, Бугриновиќ 7, Јанкулоски, Ферукоски, Димески, Ѓуровиќ 3, Стрезоски, В. Маркоски, Костоски, Цветаноски 5, Рикановиќ, Нацев
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 2 мин.


Алкалоид: Галевски, Димевски 1, Стојков 4, Младеновиќ 1, Серафимов 8, Илиески 2, Стојковиќ 4, Митев, Ѓоргиев 4, Иваноски 1, Симоноски 1, Омерагиќ 1, Трајковски, Тодески 3, Кофилоски 7, Петковски 7
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 8 мин. 

РК Алкалоид ја совлада РК Струга на гостински терен и практично го завери второто место на табелата кое носи два бода на салдо на почетокот на Плеј оф разигрувањето. РК Алкалоид ја оправда фаворитската улога и предводен од Серафимов и тандемот крилни играчи Кофилоски и Петковски рано ја презема контролата и стигна до комотно водство. 


РК Алкалоид поведе 6-2 и таа разлика потоа ја сголеми н 12-6, 15-8 за на полувреме да биде 22-14. 

Во второто полувреме, РК Алкалоид и РК Струга беа рамноправни резултатски, иако водството остана. Така беше до резултат 31-26. По ова почна серија која заврши со 11-2 или вкупно 42-27 пред стружани да постигнат погодок. Конечно, напреварот заврши со победа на РК Алкалоид од 44-29.

Вести

Десет од десет за РК Мулти Есенс

РК МУЛТИ ЕСЕНС – РК ОВЧЕ ПОЛЕ   36-29 (19-16)


Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева. Делегат: Ерик Белимов
РК Мулти Есенс: Штаковски, Димитриевски 1, Д: Узунчев 6, Тричковски 2, Омерагиќ 1, Алексовски, Трајковски, Велков, Младеновски 3, Т. Узунчев 4, Проданов 3, Карасманакис 1, Ниновски, Костовски 9, Георгиевски, Иванов 6
Седмерци: 0/1 Исклучувања: 4 мин. 


РК Овче Поле: Петков, Коцевски 7, Зафировски, Гичев 5, Наневски 3, Цековски 2, Динев, Стефановски, Сентовски, Андов, Крстев 6, Трајчев 3, Петрушев 2, Панев, Ристовски, Тоодоровски 1
Седмерци: 6/7 Исклучувања: 10 мин. 

РК Мулти Есенс за извојува десеттата победа од исто толку одиграни натпревари и стана првата екипа што и теоретски обезбеди пласман во Плеј оф продолжението од Првата лига. 
ГРК Овче Поле од Свети Николе беше гостинот во „Автокоманда“ и пружи квалитетен отпор, особено во првиот дел првото полувреме. 


Добар дел од почетокот на натпреварот беше израмнето и се играше гол за гол. РК Мулти Есенс го контролираше резултатот, но гостите успеваа да држат чекор, па на семафорот беше или израмнето или беше еден до два гола предност за РК Мулти Есенс. 
Така беше се до 12-11, по што следуваше серија од 3-0 и водство од 15-11 што беше прво поосетно водство за домашниот состав. Резултатската нишалка до крајот на полувремето се движеше од три до четири гола предност. 
На одмор се замина со резултат 19-16. 

РК Мулти Есенс ја зголеми разликата од три на пет-шест гола уште во раната фаза на второто полувреме. Поведоа со 25-19 и 26-20 избраниците на Бранко Ангеловски, а доминацијата ја потврдија и со водство од осум гола разлика (30-22), по што немаа проблеми и рутински ја приведоа кон крајот оваа средба. 

Вести

РК Алкалоид против РК Астраион, а РК Мулти Есенс против РК Вардар во Куп елиминациите

Во просториите на РФМ со ждрепка беа одредени паровите од елиминациското коло од годинешното издание на Куп на Македонија.

РК Алкалоид во елиминациското коло од Куп на Македонија ќе игра против струмичкиот прволигаш РК Астраион.
РК Алкалоид ќе биде домаќин, а натпреварот ќе се игра во периодот 11/12 декември.


РК Мулти Есенс во својот деби настап во Куп на Македонија, во елиминациите, ќе гостува кај бранителот на пехарот РК Вардар 1961. И овој натпревар ќе се игра во периодот 11/12 декември.

Победниците од елиминациското коло ќе бидат распоредени во четири групи со по четири екипи, а победниците од групите ќе се пласираат на Фајнал фор турнирот.

Вести

РК Мулти Есенс продолжува без грешка

РК ШАМПИОН – РК МУЛТИ ЕСЕНС  23-38 (11-15)


Сала:„ Антон Димитров“ во Скопје. Судии: Георгиевски и Наумовски. Делегат: Арсенов
РК Шампион: Димовски, Билбиловски 5, Велјановски, Атанасовски, Петровски 2, Ѓоргиевски 1, Сотировски, Трајковски, Спирковски 5, Миновски 3, Огненовски 3, Богоевски 4
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 10 мин.


РК МУЛТИ ЕСЕНС: Штаковски, Ерманоски, Димитиевски 3, Д. Узунчев 6, Тричковски 1, Омерагиќ 4, Алексовски, Младеновски, Т. Узунчев 3, Митев 5, Проданов 4, Карасманакис 1, Ниновски 3, Костовски 3, Георгиевски 5, Иванов
Седмерци: 2/4 Исклучувања: 14 мин. 

РК Мулти Есенс ја продолжи серијата што по денешната победа над РК Шампион изнесува девет победи од девет натпревари. 
Ова беше прв натпревар од вториот круг, а РК Мулти Есенс како гостин играше со РК Шампион во салата „Антон Димитров“ во Бутел.  


РК Мулти Есенс од почетокот на мечот наметна темпо и поведе со 3-0 и 5-2. Домашниот состав успеа делумно да возврати, намали на 6-7, но потоа следеше период во кој РК Мулти Есенс мирно ја зголемуваше предноста и дојде до максималните плус пет (12-7) во првиот дел. 
Обидите на домашниот тим да ја пробијат одбраната беа успешно одбиени, а на полувреме се замина со резултат 15-11. 

Вистинската доминација на РК Мулти Есенс почна во вториот дел. Разликата доста брзо стана и двоцифрена (24-14), а до крајот беше и зголемена до плус 15 или 38-23. 

РК Мулти Есенс е единствениот тим во групата со максимален ефект и е осамен  на врвот на табелата во групата „А“.

Вести

РК Алкалоид без бодови од дуелот со РК Вардар 1961

РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР 1961   22-30 (7-15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 1000. Судии: Михајло и Методија Илиевски. Делегат: Марјан Начевски


РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Димевски, Маркоски, Стојков, Младеновиќ 3, Серафимов 4, Илиески, Митев 6, Ѓоргиев, Иваноски, Симоноски 2, Омерагиќ, Тодески 3, Кофилоски 1, Петковски 3
Седмерци: 1/3 Исклучувања: 8 мин. 


РК Вардар 1961: Томовски, Гогов, Манасков 4, Стоилов 5, Моралес 6, Георгиевски 4, Добрковиќ, Карапалески 1, Чувара 3, Лазаревски, Савревски, Талески 6, Атанасовски 1, Стојановски, Ќосевски, Мишевски
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин. 

РК Алкалоид не успеа да му ги откине првите бодови на РК Вардар 1961 во првенството. Во полната „Автокоманда“, гостинскиот состав имаше подобро отворање на натпреварот. Разликата спечалена на почетокот на натпреварот гостите успешно ја бранеа. РК Алкалоид се обидуваше да направи притисок и резултатски да се приближи, но вчерва работите не е одвиваа според посакуваниот терк. Дистанцата остана до крајот на натпреварот и конечните 22-30.

Без оглед на исходот од вечерашниот натпревар, РК Алкалоид останува на второто место на табелата и има сигурна разлика пред РК Бутел Скопје и ГРК Охрид.

Вести

Голема дерби победа на РК Алкалоид

ГРК ОХРИД – РК АЛКАЛОИД   28-29 (16-16)

Сала: “Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Марјан Огњановски
РК Охрид: Миленковиќ, К. Андоноски, Цејовиќ, Рустамов, Костов, Цинзадѕе, Шипинкоски, Д. Андоноски 6, Василевски, Бошковски, Тасески 2, Кастратовиќ 1, Наумоски, Озтурк 9, Шешиќ 3, Бојаниќ 7
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 6 мин.


РК Алкалоид: Цветковски, Маркоски, Стојков, Младеновиќ 3, Серафимов 12, Илиески 2, Митев 4, Ѓоргиев 4, Галевски, Иваноски, Симоноски 1, Омерагиќ, Трајковски, Тодески, Кофилоски 2, Петковски 1
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 6 мин. 

РК Алкалоид запиша многу важна победа, над директниот ривал ГРК Охрид, како гостин во дербито на колото. Со оваа победа РК Алкалоид направи важен чекор напред и се издвои од конкуренцијата на второто место, пред директниот дуел со РК Вардар во следното коло.

РК Алкалоид го контролираше резултатот во првата фаза од натпреварот во Охрид. Водството не беше високо, гол-два, но беше постојано. Сепак, неколку пропуштени шанси за повисоко водство беа платени со пресврт и прво водство на Охрид (10-9). 
По ова следеа неколку пресврта. Алкалоид поведе 11-10, потоа Охрид имаше водство од 12-11, па одново уште по еднаш се менуваа во водството, се до конечните 16-16 на полувреме.

Со фуриозна серија од 8-2 на почетокот на вториот дел, од резултат 16-16, Алкалоид стигна до водство од 24-18 и во оваа фаза натпреварот беше прекршен резултатот. Домашниот состав успеа да редуцира дел од предноста, дури и да се закани со пресврт, но во решавачките моменти РК Алкалоид беше присебен и не дозволи победата да биде доведена во прашање.